Katalog zbiorów

15 stycznia 2017

Katalog zbiorów

Prezentując Państwu wybór programów filmowych pochodzących ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi i Archiwum Państwowego w Łodzi postanowiliśmy podzielić go na dwie główne kategorie:
Do roku 1939 – obejmujący programy filmowe wydane na ziemiach polskich od początku XX do września 1939 roku;
Po roku 1945 – obejmujący programy filmowe wydane w PRL;
Niewątpliwie interesujący temat reklamy filmowej podczas okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945, ze względu na złożoność zagadnienia, wymaga osobnego opracowania.
Uczyniliśmy jeden wyjątek dla czasów II W.Ś.   prezentując program – ulotkę do filmu ” Z dymem pożarów” zrealizowanego w latach 1941-1942 w Hollywood przez polskiego producenta w osobnej kategorii UNIKATY.

Każda z kategorii głównych została podzielona na bardziej szczegółowe podkategorie, naszym zdaniem lepiej przybliżające charakter prezentowanych zbiorów, lub podkreślające spójność kolekcji.

Nie wyróżnialiśmy w osobnej kategorii obiektów z Archiwum Państwowego w Łodzi, zaznaczyliśmy ich pochodzenie w opisach podając numer inwentarzowy i nazwę właściciela.